Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se svake godine drugog aprila, te je tim povodom u našoj školi tokom prethodne sedmice organizovan niz aktivnosti, a sve u cilju podizanja svijesti o autizmu, spriječavanju diskriminacije i promociji socijalne inkluzije. U OŠ „Ilija Kišić“ učenici sa autizmom se edukuju shodno njihovim sposobnostima, kako u integrisanim odjeljenjima, tako i u inkluzivnoj nastavi, a zaposleni se trude da im tokom čitave školske godine stvore stimulišuće okruženje i optimalne uslove za razvoj i vaspitno-obrazovni proces, kako bi dostigli puni potencijal u odnosu na njihove sposobnosti. Upravo organizacijom niza aktivnosti tokom čitave sedmice, ideja je bila da se prenese poruka da budemo glasni o ovoj temi svaki dan, a ne samo drugog aprila.
Sedmica je započeta izvedbom predstave „Zašto skačem“ od strane učenika sedmog i osmog razreda, kojoj su prisustvovali i učenici iz integrisanih odjeljenja. Zajedničkom saradnjom profesorice Tamare Komar i asistentkinje Duške Krivokapić, adaptiran je tekst istoimene knjige, napisane od strane autističnog dječaka koji opisuje kako autističan um misli, osjeća, posmatra i reaguje na način koji malo ko od nas može da zamisli, a potom pretočen u kraći skeč, kako bi nam navedeno i približili. Potom je sa učenicima sedmog i osmog razreda, održana radionica u vidu diskusije na temu autizma, a naglasak je bio na ličnom iskustvu učenika tipičnog razvoja u odnosu na učenike sa autizmom. Radionica je vođena od strane defektologa škole, učenici su pokazali veliko interesovanje da razgovaraju na ovu temu, iznosili su svoje mišljenje i postavljali veoma interesantna pitanja. Razgovaralo se o terminologiji vezanoj za autizam i proces inkluzije, različitim sposobnostima koje oni uviđaju kod ovih učenika i razlikama među njima, a samim tim i o njihovim očekivanjima vezanim za ove učenike što je dovelo do upoznavanja sa pojmom pozitivne diskriminacije. Iznosili su svoja lična iskustva koja su stekli u kontaktu sa ovim učenicima, prije svega u školskom okruženju, diskutovali o svom položaju u odnosu na ove učenike, da bi na kraju razgovora dali predloge kakvu bi oni ulogu mogli imati u socijalnoj inkluziji i obrazovanju njihovih vršnjaka sa autizmom.
Nakon toga, učenici sa posebnim obrazovnim potrebama su učestvovali na turniru u boćanju, zajedno sa svojim vršnjacima tipičnog razvoja. Turnir je održan u fiskulturnoj sali škole, a organizovan je od strane „Specijalne olimpijade Crne Gore“.
Za kraj sedmice, učenici sa posebnim obrazovnim potrebama su zajedno sa defektolozima i asistentima prošetali kroz hol škole u plavim majicama i za vrijeme odmora se družili sa svojim vršnjacima, dok je sa razglasa puštana njihova omiljena muzika.
Sve prethodno navedeno pruža priliku široj društvenoj zajednici da različitosti prihvata i razumije, a ne da iste predstavljaju barijeru. Bolje poznavanje i prihvatanje razlika među nama, pomaže nam da bolje razumijemo i sebe i druge, što dalje otvara mogućnosti za razbijanje predrasuda i uspješniju socijalnu inkluziju sve djece sa smetnjama u razvoju.
Aktiv defektologa