Učenici OŠ ,,Ilija Kišić’’, koji pohađaju izborni predmet medijsku pismenost, obilježili su Dane medijske pismenosti od 7. do 15. aprila 2025. godine. Aktivnosti su započeli u ponedeljak, 7. aprila, na Međunarodni dan zdravlja. Sa akcentom na očuvanje mentalnog zdravlja učenika Tamara Komar je organizovala radionice (Ne)vidljivi onlajn tragovi.
Unutar svojih grupa, učenici su se bavili prednostima i zamkama interneta (onlajn nasilje, uticaj društvenih mreža, krađa ličnih podataka, dezinformacije, stereotipi). Takođe, sagledavali su značaj zauzimanja aktivnog stava i vlastitog značaja u prema prostoru kako ne bi bili pasivni konzumenti medijskih sadržaja i da bi razvijali kritički odnos prema sadržajima koje dijele na internetu.
Vježba pod nazivom Algoritam izazvala je njihovu pažnju i bila je povod da razmisle o (ne)vidljivim tragovima koje ostavljaju za sobom. Da algoritam pomno bilježi njihove pretrage vidjeli su odmah po prijavi na YuTube i prvih preporučenih videozapisa, dovodeći ih u vezu sa sličnim koje su gledali i pretraživali, a koji su povezani sa preporučenim videozapisima. S istim ciljem otvarali su početne stranice Instagrama i zapisivali tri prva oglasa koji su se pojavili za neki proizvod, pa razgovarali o tome da li su oni povezani sa nečim što ih zanima, jesu li pretraživali slične proizvode, ili stranice sa tim proizvodima. Otvarali su i pretraživače koje koriste (Google, Yahoo, Yandex, Bing) i upoređivali rezultate koje su dobili za ukucani isti pojam. Ova vježba doprinijela je razumijevanju načina preporučivanja medijskih sadržaja na društvenim mrežama.
Učenici su u atmosferi uvažavanja, svjesni da na jedno pitanje postoji više odgovora, pokazali umijeće slušanja, omogućili drugima da izraze svoja mišljenja i razumjeli da je razmjena iskustava jedan od načina učenja, ali i izvor zadovoljstva koje donosi međusobno uvažavanje. Njihovu najveću pažnju izazvali su zadaci sa hipotetičkim situacijama koje uključuju odnose u virtuelnom okruženju, od dopisivanja do neprihvatljivih oblika ponašanja.
Cilj svih aktivnosti je bio emotivno osnaživanje, razvijanje ematije, međusobna podrška i saradnja, te razvijanje kulture dijaloga i odgovornog ponašanja u virtuelnom okruženju.
T.K.